Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeleśni

Karta Dużej Rodziny

Kto może ubiegać się o przyznanie Karty Dużej Rodziny:

Członkowie rodziny wielodzietnej czyli rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci: 1. w wieku do ukończenia 18 roku życia; 2. w wieku do ukończenia 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się: a. w szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, b. w szkole wyższej – do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce; c. bez ograniczeń wiekowych - w przypadku, dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o przyznanie Karty Dużej Rodziny.

Członkami rodziny wielodzietnej są: 1. rodzic (rodzice) - przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka; 2. małżonek rodzica; 3. dziecko - przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywająca w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 575).

Prawo do korzystania z programu przysługuje niezależnie od dochodu. Ważne jest, aby w chwili składania wniosku rodzina spełniała ww. warunki. Jeśli w chwili składania wniosku rodzina nie ma na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci spełniających wymienione wyżej warunki, Karta Dużej Rodziny nie będzie przysługiwała żadnemu z jej członków.

Aby dostać Kartę Dużej Rodziny rodzice nie mogą być pozbawieni - w stosunku do co najmniej trojga dzieci - władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Na jaki czas można uzyskać Kartę Dużej Rodziny

• rodzice - na całe życie,

• dzieci - do ukończenia 18 lat,

• dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują: – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego – gdy dziecko uczy się w szkole, - do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce – gdy dziecko uczy się w szkole wyższej.

• dzieci niepełnosprawne - na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

• Karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, nie dłużej niż do ukończenia 18 r.ż.

• Cudzoziemcom, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy o Karcie Dużej Rodziny Karta jest przyznawana odpowiednio na okres wynikający z dokumentu potwierdzającego prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Cudzoziemcowi posiadającemu zezwolenie na pobyt stały przyznaje się Kartę na taki okres, jaki przysługiwałby obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej (w szczególności dotyczy do rodziców, którzy dostają Kartę bezterminowo).

Karta wydawana jest w formie tradycyjnej i elektronicznej zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Od 1 stycznia 2019 karta przysługuje również rodzicom, którzy kiedykolwiek posiadali troje dzieci. Karta dla rodziców jest wydawana dożywotnio.

Jak przystąpić do programu:

Aby uzyskać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek o jej wydanie z kompletem dokumentów , na podstawie których zostanie zweryfikowane prawo do przyznania karty.

Wykaz uprawnień przysługujących rodzinom wielodzietnym można znaleźć na stronie internetowej pod adresem https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.

Pamiętaj – jeśli wnioskujesz o elektroniczną formę Karty, koniecznie wypełnij załącznik ZKDR-04 – podaj w nim numer telefonu komórkowego i adres e-mail członka rodziny, dla którego chcesz wyrobić elektroniczną formę Karty, a także wskaż, kto będzie mógł wyświetlać Kartę tej osoby (czy tylko ta osoba, czy również rodzic lub małżonek rodzica). Najprościej i najszybciej złożysz wniosek za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia– empatia.mpips.gov.pl.http://empatia.mpips.gov.pl.

Szczególowe informacje pod adresem https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/karta-duzej-rodziny/mkdr/