NABÓR WNIOSKÓW "Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025
PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ" DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2025
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
CAŁKOWITA WARTOŚĆ – 1 281 507,60 zł DOFINANSOWANIE – 1 281 507,60 zł
Gmina Jeleśnia informuje o rozpoczęciu od dnia 20.11.2024 roku do 20.12.2024 roku naboru wniosków do Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 dla osób zamieszkałych na terenie Gminy Jeleśnia.
GŁÓWNYM CELEM Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu
w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami.
ADRESATAMI Programu są:
1) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
NA CZYM POLEGAJĄ USŁUGI:
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1) wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Gmina/powiat, przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby:
1) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
2) osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej), opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek SamorząduTerytorialnego - edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu uczestnik nie ponosi odpłatność.
Więcej informacji o Programie:
PROCEDURA ZGŁOSZENIA uczestników do Programu:
Kartę zgłoszenia Uczestnika wraz z wymaganymi dokumentami można złożyć:
- bezpośrednio w sekretariacie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleśni, 34-340 Jeleśnia, w godzinach pracy Ośrodka,
- listownie za pośrednictwem poczty na powyższy adres,
- elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP: skrzynka podawcza: gopsjelesnia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy; dokumenty opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wymagane dokumenty (do pobrania w załączniku poniżej):
1. Karta zgłoszenia do Programu
2. Karta zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do Programu
3. Klauzula RODO
4. Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Komplet podpisanych dokumentów należy złożyć w okresie od 20 listopada 2024 roku do 20 grudnia 2024 roku, zgłoszenia niekompletne nie będą uwzględniane.
Po 20 grudnia 2024 r. nabór będzie otwarty, a usługi asystenckie będą przyznawane pod warunkiem rezygnacji zakwalifikowanych osób oraz dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego. Informujemy, że decyduje kolejność zgłoszeń.
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 12 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 296 i 863).